Nitelik ve Yeterlilik

The Quality and Qualifications Ireland (QQI) kurumu, National Qualifications Framework (NFQ)’ u geliştirmek ve korumaktan sorumludur. Yüksek eğitim sektörünü ve İngilizce dil okullarını kalite standartlarını sağlamaktadır.

Öğrenciler, karar vermeden önce elde edecekleri nitelikleri belirlemek için NFQ değerlendirmeleri önerilir. NFQ ile nitelikli kalite güvence sağlanır. Bunun anlamı eğitim aldığınız kuruma güvenebilirsiniz. Kurumların nitelikleri koruma ve takip altındadır.

National Qualifications Framework – NFQ, İrlanda’ da eğitim ve öğretim sistem merkezinden faydalanan uluslararası öğrenciler için düzenlenmiştir. NFQ, bir anlama yapısı, karşılaştırması, niteliklerin seviyesi, farklıları oluşturur. Nitelikleriniz seçimleriniz, kararlarınızda ve sizin için mevcut ilerleme fırsatları değerlendirmeleri için yardımcı olur.

National Qualifications Framework (NFQ – Ulusal Yeterlilik Çerçevesi)

NFQ, ABC kadar kolay

Eğitim seçeneklerine karar vermeden önce, bütün uluslararası öğrenciler kendilerini değerlendirmeleri için NFQ kullanılması tavsiye edilir.

Bu sistem üzerinden tanımlanan niteliklere göre kurs ve üniversiteler kaliteleri belirlenmiştir. Eğitim kurumlarından istenen ise kalitelerini koruma konusunda garanti vermeleridir.

NFQ, on seviyeden oluşan bir sistemdir. Başlangıçtan ileri düzeye kadar öğrenme derecelendirmesi bu sistemde yer alır. Bilgi, beceri ve yeterlilik standartlarına dayalı bu çalışmayı geliştirmek amacı ile ödüllendirme sistemi kullanılmaktadır.

2003 yılında tanıtılan NFQ, kullanıcıların kolaylıkla anlayabileceği şekilde tasarlanmıştır. Uluslararası öğrencilerin eğitim, öğretim ve kariyer gelişimlerini planlayabilecek ve karşılaştırabilecek niteliktedir.

· Sistem, kurumların ihtiyacınız karşılamak üzere yani niteliklere göre uygun adayların yerleştirilmesine yardımcı olur.

· İhtiyaçlarınıza göre derslerinizi seçebilme imkanı

· NFQ niteliklerini karşılaştırmak ve kalitesiyle yurt için de ve yurt dışında tanınmayı sağlar.

· NFQ, yabancı niteliklere sahip olmakla birlikte İrlanda kalitelerini karşılaştırmak için kullanılır.

· Uluslararası öğrenciler, kazandıkları İrlanda’ da deneyimi, NFQ kalite niteliklerini almak için kullanabilecekleri seyahattir.

Nitelikleri Tanıma

İrlanda dışında kazanılmış niteliklerinizin İrlanda tarafından yeterliliği onaylanmalıdır.

Niteliklerin Tanınması Neler Sağlar?

· Akademik olarak tanınmayı

· Okul ve mesleki niteliklerin değerlendirilmesini

· Yüksek eğitim nitelikleri ve karşılaştırılmasını ve mümkünse yabancı niteliklerin NFQ seviyesindeki yerini sağlar.

· İrlanda eğitim ve öğretim sistemi hakkında bilgi verir.