Sağlık Sigortası – Koşulları

Uluslararası öğrencilerin ülkede eğitim alabilmeleri için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Kaza, hastalık ve hastanede yatarak tedaviyi kapsayan bir sigorta olması gerekmektedir.

Sağlık Sigortası Belgesi

Yaptırmış olduğunuz sağlık sigortasını belgelemeniz gerekmektedir.

· Bazı yükseköğretim kurumları kendi bünyelerinde düzenledikleri sigorta ile kayıtları almaktadır. Bu durumda kayıt belgeniz sigortanızı kanıtlayan belge yerine de geçmektedir.

· Eğer kayıt yaptırdığınız kurumda yukarıdaki örneğe benzer bir durum yoksa sağlık sigortanızı özel olarak yaptırmanız gerekmektedir.

· Öğrenciler kaldıkları süre boyunca sigortalı olmak zorundadır. Eğer öğrenci İrlanda’ ya yeni gelmişse seyahat sigortası yeterli olacaktır.

· Tam kapsamlı bir sağlık sigortası için 25000 € ödeme yapmanız gerekmektedir.

· İlk yıl için geçerli olan seyahat sigortasının süresi dolduktan sonra, diğer yıllar için özel sağlık sigortası yaptırmanız uygun olacaktır.

· İkinci ve sonraki yıllarda kayıt yenileme mektubunuzla birlikte özel sağlık sigortanızı yenileyebilirsiniz.

Sağlık sigortasının koşullarına dikkat etmek son derece önemlidir.

Not: En az bir yıl boyunca İrlanda’ da kalan öğrenciler İrlanda vatandaşları ile aynı koşullarda kamu hastanelerinden yararlanabilirler. Buna göre acil servis hizmeti 100 €, günlük hastane ücreti ise 75 €’ dur. En fazla on gün için hastanede kalan bir uluslararası öğrencinin hastane masrafı 750 €’ dur. Ancak daha uzun süre hastanede kalınırsa başka masraflar artı ücret olarak yansımaktadır. Daha fazla bilgi için Health Service Executive (HSE) sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sistem bir yılı aşkın süre İrlanda’ da yaşayan öğrenciler için geçerlidir.

Diş Bakımı

İrlanda’ da diş bakımı diğer tedavilere göre biraz daha pahalıdır. Tıbbi sigorta veya öğrenci hizmetlerinin dışındadır. Bu nedenle öğrencilerin İrlanda’ ya gelmeden önce kapsamlı bir kontrolden geçmeniz faydalı olacaktır.

Menenjit C Aşılama

Daha çok bebeklik döneminde görülen hastalık gençlik döneminde yüksek ölüm oranına sahip olmasından dolayı 23 yaşından küçük olan öğrencilerin İrlanda’ ya gelmeden önce aşı olmaları tavsiye edilir.

The Irish Department of Health and Children tarafından 22 yaşından küçük gençler için aşı yapılmaktadır. Ulusal aşı programında yer almaktadır.

Menenjit saatler için öldüren bir hastalıktır. Genellikle soğuk algınlığı ve grip ile karıştırılabilmektedir. En sık görülen belirtileri; kusma, ateş, şiddetli baş ağrısı, eklem ağrılarıdır. Kırmızı ya da mor renkteki döküntülere neden olur. Eğer bu belirtileri kendinizde tespit ederseniz en yakın hastane veya doktora başvurmanız gerekmektedir.