erasmusErasmus programıyla her yıl 200.000 öğrenci yurtdışında eğitim imkanına sahip olmaktadır. Avrupa Birliği’ den, Erasmus Deneyim Veritabanından (EEA – Erasmus Experiment Archive) ve Türkiye’ den gelen öğrenciler bir İrlanda yükseköğretim kurumunda üç veya on iki ay arasında okuyabilmektedirler.

Avrupa Birliği’ nin Hayat Boyu Öğrenme Programının bir parçası olan Erasmus, 2007 yılından bu yana genişleyerek devam etmektedir. 1987 yılında başlayan programa yaklaşık 2 milyon öğrenci, sömestr veya yıl boyunca eğitim görmek ve kültürel deneyim yaşamak için katılmaktadır.

Kültürel değişim programı için başarılı adaylar eğitim için hibe alırlar ve seçtikleri kurumlara hiçbir ücret ödemezler. İrlanda’ da yapılan dersler Avrupa Kredi Transfer Sistemi (European Credit Transfer System – ECTS) ile öğrencinin dönem ya da yılsonu değerlendirmesine aktarılır. Programa 31 ülke katılmaktadır ve ülkelerin programla ilgili başvuru süreci farklılık göstermektedir. Bu nedenle üniversitelerde bulunan Erasmus bürolarından bilgi edinebilirsiniz.

İrlanda’ da Erasmus programı ile eğitim gören ve çalışmak isteyen öğrenciler bu konuda desteklenmektedir.